در سالیان اخیر علی رغم همه اتهامات و جوسازی های مقامات و رسانه های غربی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، آن ها به قدرت رو به رشد این نهاد نظامی-انقلابی هم معترف بوده اند. در همین زمینه، «شورای روابط خارجی آمریکا» در مطلبی تحت عنوان «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چگونه قدرتمند است؟» به ویژگی های سپاه و نیروهای آن و چگونگی قدرتمند شدنش پرداخته است.
به گزارش «تابناک»؛ در این مطلب به طور خلاصه آمده است:
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در صدر خبرهای چند سال گذشته بوده است. آن ها در زمان های مختلف به عنوان مهم ترین نیروی نظامی در خاورمیانه و کارآفرینان اقتصادی در اقتصاد ایران توسط رسانه های خارجی و معرفی شده اند. آن ها همچنین به عنوان یک نیروی ایدئولوژیک وفادار، مهمترین نیرو برای حفظ نظام جمهوری اسلامی تلقی می شوند. در کنار همه این توصیفات، نیروی سپاه نقش برجسته ای در سیاست ایران و نظم خاورمیانه ایفا می کند.
سپاه پاسداران بعد از وقوع انقلاب اسلامی به دلیل بی اعتمادی امام خمینی به نیروهای نظامی سابق و نیاز به یک نیروی قابل اعتماد و مردمی شکل گرفت. نیروهای سپاه از جوانان معتقدی شکل گرفت که عمدتاً پیشینه ای از طبقه کارگر ایران داشتند. از همان آغاز، این نیرو با یک ایدئولوژی سازمانی قوی خود را متعهد به دفاع از جمهوری اسلامی در مقابل مخالفان داخلی و خارجی کرده است.
در ابتدا سپاه یک نیروی امنیت داخلی بود و نه برای جنگی مانند جنگ ایران و عراق. اما جنگ ایران و عراق در دهه ۱۹۸۰ عرصه سرنوشت سازی برای این نیروی تازه تاسیس بود که توانست علی رغم همه چالش ها قدرت و اعتبار زیادی برای آن به همراه داشته باشد. عامل اصلی غلبه این نیرو بر ارتش مجهز و تکنولوژیک عراق چیزی جز ایمان و تعهد و شجاعت ایدئولوژیک نبود. بعد از جنگ نیز سپاه پاسداران از نظر تعداد نیرو، سلاح و بودجه گسترش پیدا کرد و مهارت های عمرانی زیادی نیز برای بازسازی ایران پساجنگ پیدا کرد و نقش مهمی در بازسازی ویرانی های بعد از جنگ داشت.
در دوران بعد از جنگ، سپاه علاوه بر ماموریت های داخلی، با تشکیل نیروی قدس، ماموریت های خارجی را نیز آغاز کرد و هم اکنون به عنوان یکی از مهم ترین و موثرترین نهادهای سازمان یافته در جمهوری اسلامی محسوب می شود و تعداد نیروهای آن بالغ بر ۱۲۵ هزار نفر است.
سپاه پاسداران علی رغم دلمشغولی ها و دغدغه های داخلی، ماموریت های بین المللی خود را نیز پنهان نمی کند. امروز خاورمیانه فرصت منحصر به فردی را برای ایران جهت گسترش قدرت و نفوذ خود از خلیج فارس به سمت دریای مدیترانه به وجود آورده است. ایران تحولات موسوم به بهار عربی را یک نقطه عطف در منطقه دیده است که با استفاده از خلاء قدرت ایجاد شده و فروپاشی سیستم سیاسی بسیاری از کشورهای عربی، می تواند طرح های مورد نظر خود را تحقق ببخشد.
سپاه پاسداران در خط مقدم مقابله با آمریکا در منطقه قرار دارد و معتقد است که ایالات متحده قدرت بی رمق و از پا درآمده ای در خاورمیانه است. آن ها پس از دستگیری ملوانان آمریکایی در خلیج فارس در ژانویه جشن گرفتند و دریادار علی فدوی به آمریکایی ها هشدار داد که سپاه از قدرت و توانایی لازم برای مقابله با آمریکا برخوردار است.
این پیامی برای پادشاهی های عربی حاشیه خلیج فارس بوده تا بلکه به آن ها نشان دهد که آمریکا توانایی لازم برای ایجاد محدودیت در مقابل ایران را ندارد و سپاه هم اکنون یکی از قدرتمند ترین نیروی های نظامی خاورمیانه است.
در سالیان آینده نیز سپاه نقش مهمی در سیاست داخلی و سیاست های منطقه ای ایران ایفا خواهد کرد و باید شاهد قدرتمند شدن بیش از پیش آن در سال های آینده باشیم.